ראשי / נעים להכיר

נעים להכיר

אייקון משפחה ושורשים

אביהו נולד בתחילת מלחמת ששת הימים בשנת 1967. את ברית המילה חגגו לו במקלט עת הודיע הרמטכ"ל שהר הבית וירושלים העתיקה בידנו. אביו שלחם באותו זמן ברמת הגולן, לא היה נוכח בו. אביהו גדל בנתניה, בחיק משפחה ציונית אשר שורשיה נטועים עמוק בארץ ישראל. משפחת אביו – משפחת סופר, עלתה מעירק בתחילת שנות ה – 40, ואילו משפחת אימו – משפחת אבן צור, הגיעה לארץ היישר מגירוש ספרד דרך חניית ביניים בפז שבמרוקו לפני מאות שנים. מצד אימו, אביהו הוא דור שמיני בארץ, ומשפחתו מצד זה הייתה ממקימי: זכרון יעקב ובהמשך גם המושבה פרדס חנה.

אייקון צבא

מאז ילדותו גילה אביהו סופר תכונות של מנהיג, וחבריו ידעו כי ניתן לסמוך עליו בכל דבר. אביהו סופר למד בבית הספר היסודי ביאליק בנתניה, ובהמשך בבית ספר התיכון "שרת" במגמה ביולוגית. הוא התגייס לצבא עם מוטיבציה גבוהה לשרת כלוחם ומפקד, לקח חלק פעיל בגיבושים ומיונים ליחידות מובחרות, ובסופו של דבר התנדב לפלוגת החבלה (חה"ן) של הצנחנים. באותה תקופה נחשבה פלוגת החבלה המוצנחת לאחת היחידות הטובות בצבא. את שירותו הצבאי העביר כלוחם קרבי בלבנון, ביהודה ושומרון, בעזה, בפעילוויות מבצעיות שונות.

אייקון עסקים

עם שחרורו, פנה אביהו סופר לעולם העסקים, והקים יחד עם חברים מיזמים עסקיים שונים. בהמשך הצטרף לצוות אשר היה בין מקימי חנות המוסיקה והקולנוע הידועה "האוזן השלישית" ברחוב שיינקין בתל אביב, שלימים הפכה לקומפלקס תרבותי בעל שם ולרשת חנויות מצליחות. אביהו ניהל את תחום הווידאו והקולנוע ב"אוזן השלישית" בתל אביב והיה אחראי על הקמת וניהול הקומפלקס של הרשת במושבה הגרמנית בירושלים, במקביל הוא התחיל לימודי מנהל עסקים וחשבונאות במחזור השני של המכללה האקדמית למנהל בתל אביב, שאך הוקמה אז.

אייקון משפחה גרעינית

בשנת 1996 לאחר רצח יצחק רבין שהשפיע עליו רבות, התחיל אביהו ללמוד את חכמת הקבלה אצל ד"ר מיכאל לייטמן. הוא היה מראשוני התלמידים של ד"ר לייטמן, ולימוד חכמת הקבלה סיפק עבורו צורך עמוק של חיפוש משמעות. באותה תקופה פגש אביהו ביעל, אדריכלית נוף, ותוך זמן קצר הם נישאו. במשך הזמן נולדו להם ארבעה ילדים: דבורי, דוד, נעמי ויוסף. בעקבות לימודי הקבלה, השתלב אביהו בשנת 2003 בעבודה בעמותת "בני ברוך-קבלה לעם", שמטרתה להביא את חכמת הקבלה האותנטית לידיעת עם ישראל. אביהו היה ממקימי העמותה, לקח חלק פעיל בצמיחתה, ובמסגרת זו מילא תפקידים שונים. בחודש אפריל 2013 סיים אביהו את עבודתו בעמותה.

אייקון עשיה ופעילות

לאורך השנים הוכיח אביהו כי הוא יודע כיצד לתרגם רעיונות וחזון למימוש הלכה למעשה. אביהו למד 3 שנים מנהל עסקים במכללה האקדמית למנהל, כשההתמחות הראשית שלו היא חשבונאות וההתמחות המשנית היא מימון, אך את התואר התואר הראשון הוא השלים דווקא במנהיגות חינוכית – חברתית באוניברסיטת חיפה. לאחר מכן פנה אביהו ללימודים בבית הספר למדעי המדינה באוניברסטית חיפה, במחלקה למדיניות ציבורית, בתוכנית למנהל שלטון מקומי. כבר בזמן לימודיו התבלט אביהו סופר ושימש כעוזר הוראה של ד"ר איתי בארי, והיה האחראי על הסיורים הלימודיים והכנסים האקדמיים בתוכנית. בהמשך השלים אביהו את לימודי התואר השני במקביל לפעילותו החברתית ולהתנדבותו בעיריית פ"ת כחבר במועצת העיר. התמחותו האקדמית של אביהו היא בתחומים מגוונים ביניהם: מדיניות ציבורית, פוליטיקה, ממשל, מנהל שלטון מקומי, וחינוך בלתי פורמלי. כיום משמש אביהו סופר כמרצה באוניברסיטת חיפה, בחוג למדעי המדינה, בתוכנית למינהל לשלטון מקומי, לכיתת תואר שני, ובתוכנית "צוערים לשלטון מקומי" מיסודה של קרן רוטשילד קיסריה. כמו כן מרצה אביהו בחוג לחינוך בלתי פורמלי במכללת גורדון, וכמרצה למדיניות ציבורית, פוליטיקה ממשל ושלטון מקומי, בתוכנית "צוערים לחינוך בלתי פורמלי" במכללת אורנים. בנוסף אביהו סופר הוא בוגר קורס דירקטורים בתאגידים מוניציפאליים וציבוריים, וקורס ניהול תיקי נוער וצעירים, מטעם המכללה למנהל, בוגר התוכנית להעצמת נבחרי ציבור בזירה המקומית, מאוניברסיטת תל אביב והכשרות ותוכניות מנהיגות נוספות.

 

מחוייבתו של אביהו לפעילות החברתית נבנתה בהדרגה, כשראה לנגד עיניו את החברה הישראלית מתפרקת מנכסיה הערכיים ואת הפילוג והפירוד שפושה בכל שכבות האוכלוסיה. במטרה לנסות ולהשיב לעם את ערכי הסולידריות החברתית והערבות ההדדית, הקים אביהו סופר, יחד עם אחרים בשנת 2011, את עמותת "תנועת הערבות לאיחוד העם", שהיא תנועה חברתית א-פוליטית, שמטרתה העלאת ערך הערבות ההדדית בחברה הישראלית. התנועה פועלת לקיום דו-שיח אמיתי וערכי בין חלקיה השונים של החברה הישראלית. בפעילות התנועה השתתפו עד היום למעלה מ- 250,000 איש. בשנת 2013 פרש אביהו סופר מפעילותו בעמותת "תנועת הערבות לאיחוד העם".

בשנת 2012 חבר אביהו סופר לת"אל (במיל') רם שמואלי ויחד הם הקימו את רשת הארגונים הפתוחה "מתחברים – לעתיד משותף", רשת שיתופי פעולה בין ארגונים ויחידים המתמחה בחיבור בין שונים, לשם ביסוס חוסן חברתי, עתיד משותף ו"יחד" ישראלי חדש.

הארגונים הפועלים במסגרת זו הם מרכז השלטון המקומי, תנועות הנוער, מינהל חברה ונוער במשרד החינוך, מרכז המועצות האזוריות, עמותת גשר, החברה למתנ"סים ועוד 200 ארגונים נוספים מתחומי החינוך והחברה. בין פעילויות הדגל של "מתחברים" נמצאת העשייה המשותפת עם מרכז המועצות האזוריות ומרכז השלטון המקומי, עבודה עם רשויות מקומיות ומועצות אזוריות, ופיתוח מודל לשיתוף התושבים בהתנהלות המועצה. אחת לשנה, החל משנת 2012, בחול המועד סוכות, מקיימים "מתחברים" צעדה גדולה לירושלים (מתחברים בדרך לירושלים), בהשתתפות של כ – 30000 צועדים. צעדה זו נתמכת על ידי 7 משרדי ממשלה שונים, והיא נערכת בשיתוף פעולה מלא עם מרכז המועצות האזוריות.

הניסיון המוניציפלי הרב שרכש אביהו, הביא אותו למחשבה על דרכים לשפר את ההתנהלות בעיר בה הוא מתגורר, פתח תקווה, מהערים הגדולות בישראל, שבה מגוון גדול של אוכלוסיות מכל הקשת הכלכלית, העדתית והדתית. דווקא בפתח תקווה לא נענו לשיתוף הפעולה עם ארגון מתחברים מה שהוליד בקרב אביהו וחבריו את הרעיון להיכנס למועצת העירייה ולנסות ולהשפיע על הדברים מבפנים.

פחות משנה לפני הבחירות המוניציפאליות הקימו אביהו וחבריו את רשימת "ביחד למען פתח תקוה". רשימה של "תושבים למען תושבים", שהתמודדה בבחירות למועצת העיר וחוללה סנסציה בקנה מידה ארצי כשזכתה בארבעה מנדטים (11500 מצביעים מתושבי העיר), והפכה לסיעה הגדולה ביותר במועצת העיר פ"ת.

כיום משמש אביהו כחבר מועצת העיר פ"ת, תפקיד אותו הוא ממלא בהתנדבות, ומכהן כחבר בוועדות החינוך של העירייה, וועדת הביקורת וועדות נוספות.

במהלך שנת 2015 ומתוך הצורך לנסות ולשנות את השיח בחברה הישראלית, גם דרך כנסת ישראל, הקים אביהו את השדולה לאחדות העם היהודי בכנסת ישראל, שבראשה עומד חה"כ יואב קיש, ואשר חברים בה קרוב ל – 17 חברי כנסת מסיעות שונות. אביהו סופר מרכז את פעילות השדולה לאחדות העם היהודי בכנסת, שמקיימת ימי עיון, פעילויות ואירועים בכנסת ישראל, ובמקומות נוספים שמטרתם להעלות את ערך החיבור והאחדות בקרב עם ישראל.

אביהו הוא גם עיתונאי ופובליציסט. הוא כותב טורי דעה ומאמרי עומק למגזין בנושאים אקטואליים המתפרסמים מידי שבוע בעיתון מעריב בגרסת המודפסת ובגרסה הדיגיטאלית באתר מעריב. כמו כן משתתף אביהו סופר בתוכניות אקטואליה שונות, בין היתר גם כפאנליסט בתוכנית אקטואליה יומית "הפטריוטים" בערוץ 20, ובתוכניות אקטואליה בשפות נוספות ביניהן בערוץ ILTV המשדר בשפה האנגלית מישראל.